chc3b3r-akademicki-sggw-zdjc499cie

CHÓR AKADEMICKI SGGW – WARSZAWA (POLSKA)

Chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstał w 1964 roku. Tworzą go studenci i pracownicy uczelni oraz zaprzyjaźnieni z nimi miłośnicy muzyki chóralnej. Chór Akademicki jest jednym z zespołów dążących do ożywienia życia kulturalnego w Uczelni i upowszechniania kultury muzycznej poza środowiskiem SGGW. Koncertuje w kraju i za granicą, biorąc także udział w festiwalach i konkursach. Szczególną satysfakcję przynoszą Chórowi wykonania wielkich dzieł oratoryjnych. W ostatnich latach były to: Pasja wg. św Jana, Magnificat i Wielka Msza h-moll J. S. Bacha, Requiem W. A. Mozarta, Requiem G. Fauré oraz Ein deutsches Requiem J. Brahmsa. Chór wraz ze swym dyrygentem jest inicjatorem i organizatorem festiwalu, który pod nazwą Cantate Domino odbywa się od 1984 r. co dwa lata w Warszawie.

Od 1979 roku dyrygentem Chóru jest Michał Dąbrowski. Od początku istnienia z Chórem współpracuje korepetytorka Ewa Goc. Zajęcia emisji głosu prowadzi sopranistka Jolanta Kaufman.
W ostatnich latach Chór zdobył następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I miejsce i Nagroda Rektora Politechniki Świętokrzyskiej na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2017” (2017)
  • Srebrny Dyplom na I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym „Cantat ViWAT” (2016)
  • Złoty Dyplom na X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2015)
  • Złoty Dyplom i III miejsce na IX Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae” w Ząbkach (2014)
  • Srebrny Dyplom na IV Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich „Vivat Academia” (2013)
  • Złoty Dyplom i Nagroda za najlepsze wykonanie utworu sakralnego na II Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich „Vivat Academia” (2009)

 


torun

CHÓR PARAFII KATEDRALNEJ „SCHOLA CATHEDRALIS THORUNIENSIS” – TORUŃ (POLSKA)

Chór Parafii Katedralnej „Schola Cathedralis Thoruniensis” działa od 2009 roku, a w skład zespołu wchodzą ludzie, dla których śpiew jest pasją.
Członkowie chóru są amatorami, którzy pragną tworzyć muzykę w oparciu o kształcenie własnego głosu i umiejętności wokalnych. W repertuarze zespołu znajdują się głównie utwory sakralne i klasyczne, od kompozytorów średniowiecznych po współczesnych.
Chór koncertuje w toruńskich parafiach, ale także daje koncerty i uczestniczy w konkursach, w tym: brał udział w konkursie w kolęd w Chełmnie w 2012 roku
oraz XXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w 2011 roku, gdzie zdobył wyróżnienie od Zarządu Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W 2013 roku na VII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej – Szemud 2013 w Kielnie chór zajął II miejsce oraz brał udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumii, a także występował na V Mogileńskich Jesiennych Impresjach Kulturalnych.
W 2014 roku zdobył Nagrodę Specjalną dla Najlepszego Chóru Parafialnego na VIII Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej – Szemud 2014 w Kielnie, ponadto brał udział w II Ekumenicznym Przeglądzie Pieśni Wielkanocnej w Bydgoszczy oraz wystąpił na II Festiwalu Muzyki Sakralnej w Sopocie.
W bieżącym roku został laureatem srebrnego pasma na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej „Carmen Fidei” oraz brał udział w Praskich Letnich Spotkaniach Chóralnych, gdzie koncertował w kościołach w centrum stolicy Czech.

Dyrygentem zespołu jest Dawid Wesołowski – organista toruńskiej Katedry.


zck

ŻEŃSKI CHÓR KAMERALNY – GDYNIA (POLSKA)

Żeński Chór Kameralny powstał w 1999 roku przy parafii  NSPJ w Gdyni z inicjatywy obecnej dyrygentki Małgorzaty Bednarek. W 2001r. chór wykonał  cykl kolęd poetyckich autorstwa Jacka Karczmarskiego w opracowaniu na czterogłosowy chór żeński, które zostały nagrane na  płytę pt. „Szukamy Stajenki”.
Dużym osiągnięciem Żeńskiego Chóru Kameralnego był udział w Koncercie ku czci Miłosierdzia Bożego z udziałem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, na których to zostały wykonane pieśni   Romualda Twardowskiego.
W styczniu 2006 roku chór  otrzymał specjalne wyróżnienie w VI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Jastarni. W marcu 2007 roku  chór uczestniczył w I Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej „Szemud 2007”, a w październiku tegoż roku w XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii.
W czerwcu 2012 roku Żeński Chór zdobył główną nagrodę dla najlepszego chóru   I Przeglądu Chórów Gdyńskich, a w 2013 roku srebrne pasmo w kategorii chórów kościelnych w IX Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie.
W 2014 roku chór brał udział w Festiwalu Kolęd „Świętojańskie Kolędowanie”. Również w 2014 roku zdobył złote pasmo na VI Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Starogardzie Gdańskim, srebrne pasmo w kategorii chórów kościelnych w X Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie oraz brązowe pasmo na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Chojnicach.
W 2015 roku Żeński Chór zdobył wyróżnienie za wykonanie pieśni w języku kaszubskim na IX Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie.
Podczas VII Wojciechowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Starogardzie Gdańskim chór zdobył złote pasmo, na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej” Ave Maria” w Chojnicach chór wyśpiewał  także złote pasmo, a w czerwcu tegoż roku uzyskał srebrne pasmo na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej Carmen Fidei oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego. W październiku 2015r. chór zdobył srebrne pasmo na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. St. Ormińskiego w Rumii.
W 2016 roku chór zdobył złoty dyplom na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Wielkanocnej w Sopocie. W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Bożego Miłosierdzia  Żeński Chór Kameralny wraz  z solistami i Wojskową Orkiestrą Morskiego Oddziału Straży Granicznej   w Gdańsku uczcił jubileusz cyklem koncertów pt. „Misterium Bożego Miłosierdzia” w Trójmieście oraz m.in. w Katedrze Pelplińskiej, uświetnił także ŚDM.
W 2017 roku chór zdobył brązowy dyplom na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, II miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Piesni Religijnej „Pater Noster” w Strzepczu oraz nagrodę specjalną Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za utwór przewodni na XI Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie.


camerata

CHÓR CAMERATA – IŁAWA (POLSKA)

Rozpoczął swoją działalność w 1986 roku. Koncertuje przede wszystkim w Polsce ale śpiewał również dla publiczności Anglii, Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Majorki, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu i Włoch. Jest zespołem amatorskim, skupia miłośników śpiewu chóralnego różnych profesji i w różnym wieku. Swoją muzyczną pasję realizują oni poprzez wykonywanie renesansowych motetów i madrygałów, barokowych oratoriów, sakralnych i świeckich dzieł chóralnych XX wieku oraz utworów inspirowanych muzyką ludową i popularną. Działalność artystyczna chóru to również aktywizowanie środowiska lokalnego i upowszechnianie w nim kultury muzycznej. Od 2001 roku zespół animuje Iławskie Spotkania Chóralne. Chór współpracuje z Filharmonia Warmińsko-Mazurską w Olszynie a także z orkiestrą kameralną „ Sinfonia Bydgoska” z Bydgoszczy. Zespół jest laureatem polskich i zagranicznych konkursów i festiwali chóralnych min, w w Llangollen /Anglia/, Rumii, Legnicy, Barczewie, Łodzi, Warszawie, Sopocie, Toruniu, Chełmnie, Bydgoszczy. Swój dorobek artystyczny chór utrwalił w nagraniach radiowych i na płytach 8 płytach CD. Od 1992 roku dyrygentem chóru „Camerata” jest Honorata Cybula.

 


morzanie

KASZUBSKI REGIONALNY CHÓR MORZANIE – KOSAKOWO (POLSKA)

Powstał 22 marca 2001 roku z myślą o kontynuacji działalności Towarzystwa Śpiewaczego istniejącego na terenie obecnej gminy Kosakowo
w początkowych latach XX wieku, założonego przez Józefa Klebbę – działacza kaszubskiego, poetę i gawędziarza.
Głównym celem zespołu jest propagowanie kultury kaszubskiej.
W swojej dotychczasowej działalności zespół dał ponad 400 koncertów i zdobył wiele nagród i wyróżnień, m. in.: I miejsce na Przeglądzie Pieśni Kaszubskich w Wierzchucinie (2002); I miejsce na I Powiatowym Przeglądzie Pieśni o Morzu w Dębogórzu (2003); wyróżnienie na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2004) za najlepsze wykonanie pieśni kaszubskiej; wyróżnienie na IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat” (Sopot, 2008); I miejsce w Przeglądzie Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt” w Dębogórzu (2008); Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” na X Festiwalu Pieśni Kaszubskiej „Kaszëbsczé Tónë nad Môlim Mòrzã” (Swarzewo, 2009);  wyróżnienie dla najlepszego zespołu kaszubskiego na Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie (2013).
W 2007 roku działalność chóru została dostrzeżona przez Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało mu nagrodę „Bursztynowy Mieczyk” za pasję i zaangażowanie w propagowaniu kultury i tradycji Ziemi Kaszubskiej. W 2010 oraz 2013 roku chór został laureatem nagrody „Bursztynowa Koga”. Zespół otrzymał również tytuł Ambasadora Gminy Kosakowo.
Chór brał udział w Centralnych Dożynkach Diecezjalnych na Jasnej Górze w Częstochowie (2004), w obchodach rocznicy powstania „Solidarności” w Gdańsku (2005) oraz w jubileuszu 50-lecia istnienia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2006).
Przez ponad 16 lat swej działalności chór odbył tournée zagraniczne do Niemiec, Litwy, Ukrainy, a także dwukrotnie odwiedził Francję i Włochy.
Chór „Morzanie” corocznie organizuje „Spotkania chóralne” oraz „Festiwal Kolęd Kaszubskich”. Zespół wydał również trzy płyty CD oraz dwa tomy „Śpiewnika Kolęd Kaszubskich”.
Od września 2016 roku kierownikiem artystycznym zespołu jest Paweł Nodzak.
W 2017 roku „Morzanie” pod nowym kierownictwem zdobyli Grand Prix na I Festiwalu Muzyki Chóralnej „Spotkajmy się nad Radunią” w Pruszczu Gdańskim, I miejsce oraz nagrodę za najlepiej wykonaną kompozycję Feliksa Nowowiejskiego na XVI Festiwalu Pieśni o Morzu „Jantarowi Bôt” w Kosakowie. Zespół został również wyróżniony nagrodą za promocję kultury kaszubskiej na XIII Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie.

 


20160611_114659

CHÓR KAMERTON – LIDA (BIAŁORUŚ)

Chór Camerton brał udział w następujacych konkursach I festiwalach:
– 2014 – Regionalny Przegląd Chórów w Grodnie (III miejsce)
– 2015 – Regionalny Konkurs „Glory to the highest God” (I miejsce)
– 2015, 2016 – Międynarodowy Festiwal „Golden Ribbon of Schalchi” (II miejsce)
– 2015 – Konkurs Regionalny im.K. Gorsky (II miejsce)
– 2015 – Międzynarodowy Konkurs „Zolak-zasmihnisya zorachka” w Mińsku (I miejsce)
– 2016 Regionalny Festiwal Pieńni Cerkiewnej “Glory to the highest degree of God” (I miejsce)
– 2017 – IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pasyjnej w Szczecinie (I miejsce)
– 2017 – II Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Kantu Gaudeamos” w Białymstoku (I miejsce).

Dyrygentem chóru jest Svetlana Boyko, absolwentka Białoruskiej Akademii Muzycznej.